10 lat TVP Historia

historia kanału

Dyrektorzy TVP Historia

Dyrektorzy TVP Historia

Artur Dmochowski - twórca i pierwszy dyrektor TVP Historia, dziennikarz, publicysta, historyk, dyplomata. Rzecznik Komitetu Założycielskiego NZS AGH, uczestnik strajków o rejestrację NZS, działacz niezależnego, podziemnego ruchu wydawniczego: założyciel i redaktor naczelny pism „Od Nowa” i „Czas Solidarności”, organizator podziemnych kursów samokształceniowych; wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany. Rozpracowywany przez SB w ramach SOR kryptonim „Historyk” i „Inicjator”. Podczas demonstracji 1 maja 1984 w Nowej Hucie ciężko ranny. W 1984 w związku z zagrożeniem aresztowaniem ukrywał się przez 5 miesięcy – do amnestii. 1984-1985 przewodniczący Samorządu Studentów UJ, członek Senatu UJ. Od 1986 organizator, wykładowca Krakowskiej Wspólnoty Akademickiej w DA księży misjonarzy „Na Miasteczku”. KWA grupowała przedstawicieli rozwiązanych Samorządów Studenckich i stanowiła przejaw niezależnego ruchu studenckiego, związanego z podziemnym NZS-em. W 1989, 1992 redaktor „Nowego Dziennika” w Nowym Jorku. 1990-1991 kierownik redakcji TVP Kraków, 1993-1996 radca Ministra w MSZ. W 1994 przedstawiciel Polski w Misji Pokojowej KBWE w Gruzji, w 1996 w Misji OBWE w Bośni i Hercegowinie. W 1996 dyrektor programowy TV Wisła, zwolniony po przejęciu stacji przez TVN. 2000-2006 radca minister pełnomocny Ambasady RP w Rzymie. 2006-2009 twórca i dyrektor TVP Historia. Od 2011 redaktor „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”. Od 2012 redaktor naczelny Wydawnictwa Słowa i Myśli. W listopadzie 2015 został rzecznikiem prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 28 kwietnia 2016 Rada Nadzorcza PAP S.A. zakończyła postępowanie kwalifikacyjne na dokończenie VI kadencji i powołała Artura Dmochowskiego na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Prasowej z dniem 9 maja 2016[2].

Nasze nagrody

Nasze nagrody

2013 - Rada Programowa TVP roku przyznała antenie nagrodę za najpełniejsze wykonywanie misji publicznego nadawcy.

2013 – Ambasador Kultury Zamościa – tytuł przyznawany przez Prezydenta Zamościa od osobom, organizacjom i instytucjom, które w dziedzinie Kultury promują miasto na arenie krajowej i międzynarodowej. W poprzednich latach tytuł otrzymali m.in.: Polski Komitet UNESCO czy Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków.

2014 - TVP Historia zdobyła nagrodę Tytanowego Oka w kategorii Śladami Historii na X Jubileuszowym Festiwalu Kanałów Tematycznych organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej.

2014 - Nagroda Klio, przyznana przez Stowarzyszenie Wydawców Książki Historycznej wręczona na Targach Książki Historycznej za „wybitny wkład w popularyzację historii”

2016 - Created in Poland Superbrands – prestiżowy tytuł przyznawany przez międzynarodową organizację Superbrands, działającą od ponad 20 lat w 80 krajach na całym świecie

Tylko na antenie TVP Historia

Tylko na antenie TVP Historia

Wydarzenia TVP Historia

Wydarzenia TVP Historia

Bitwa Pod Grunwaldem

 TVP Historia tradycyjnie jest patronem medialnym rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem, największego przedsięwzięcia rekonstrukcyjnego w Europie. Co roku na polach pod Grunwaldem spotyka się ponad 3000 miłośników średniowiecza z całego świata - Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy a nawet Stanów Zjednoczonych. Na pole wychodzi ponad 1400 rycerzy by przypomnieć przebieg batalii z 1410 roku. Rekonstruktorzy starają się jak najwierniej odtworzyć przebieg bitwy ale także stroje i obyczaje z czasów średniowiecza. Z pasją zgłębiają tajemnice historii i przybliżają ją innym. TVP Historia jest jedyną stacją telewizyjną w Polsce, w której można oglądać transmisje z tego wydarzenia. W 2012 roku łącząc nowoczesność z historią stworzyliśmy dla naszych widzów elektroniczne pocztówki spod Grunwaldu.

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z Historią”

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” jest wspólną inicjatywą TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Miasta Zamość. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki „Perła Renesansu”. Festiwalowi towarzyszą plenerowe projekcje filmów na Rynku Wielkim w Zamościu, spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu oraz rekonstrukcje historyczne. W 2017 roku odbędzie się VI edycja Festiwalu, który stał się wydarzeniem dla twórców i widzów kina historycznego.

Żeby Polska była Polską

Jako pierwsza telewizja w Polsce pokazaliśmy program „Let's Poland be Poland” legendarny program historyczny zrealizowany w USA w kilka dni po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Program został zrealizowany przez USIA (United States International Communications Agency) we współpracy z Departamentem Obrony USA 30 stycznia 1982 roku. Ten dzień administracja prezydenta Ronalda Reagana ustanowiła „Dniem Solidarności z Polską”. Program „Żeby Polska była Polską” był unikatowym przedsięwzięciem i krokiem milowym w historii telewizji. To niezwykłe polityczne show w hollywoodzkim stylu. Przy realizacji tego programu po raz pierwszy w pełni wykorzystano technologiczne możliwości telewizji satelitarnej. Dzięki temu widzowie mogli uczestniczyć w wydarzeniach toczących się na różnych kontynentach – od Australii po Rzym, od Waszyngtonu po Islandię. „To prawdopodobnie największe show w historii telewizji” – mówił Charles Wick , ówczesny dyrektor USIA. Audycję obejrzało 185 milionów widzów w 50 krajach świata. Wersję audio Głos Ameryki przygotował w 39 wersjach językowych. Audycję emitowały także Radio Wolna Europa, Radio Liberty oraz Radio France. Polscy widzowie dopiero po 30 latach po raz pierwszy właśnie na antenie TVP Historia mogli zobaczyć to unikatowe widowisko, będące zapisem idei i emocji tamtych czasów, „Solidarności” w Polsce i solidarności świata.

Partnerzy TVP Historia

Partnerzy TVP Historia

TVP Historia stale współpracuje z instytucjami, których celem jest ochrona dziedzictwa narodowego, upowszechnianie wiedzy historycznej oraz kultywowanie pamięci narodowej m.in. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Obrony Narodowej, Instytutem Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski, Centralną Biblioteką Wojskową.

TVP Historia wspiera lokalne działania na rzecz popularyzacji wiedzy historycznej oraz inicjatywy, których celem jest kultywowanie pamięci narodowej oraz ochrona dziedzictwa narodowego. W 2016 r. były to m.in. IX Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, XXV Targi Książki Historycznej, Koncert Polska Zasłużonym dla Ojczyzny organizowany z okazji Święta 11 listopada przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Konferencja „Wola 1944 nierozliczona zbrodnia a pojęcie ludobójstwa, konferencja „Październik 56 zapomniana rocznica organizowana przez Łódzki Oddział IPN, Ogólnopolski konkurs historyczny „Śladami Legionów”, 40 Rocznica powstania Komitetu Obrony Robotników.

TVP Historia tradycyjnie jest patronem medialnym Konkursu „Książka Historyczna Roku” organizowanego przez Telewizję Polską, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury. W 2016 r. widzowie po raz pierwszy w historii Konkursu oglądać mogli transmisję z gali wręczenia nagród na antenie TVP Historia.