10 lat TVP Historia

filmoteka

Zapomniany generał – Tadeusz Rozwadowski

Zapomniany generał – Tadeusz Rozwadowski

-
-

Wolność mierzona śladami gąsienic

Wolność mierzona śladami gąsienic

Reporterska opowieść o walkach 1 Dywizji Pancernej Generała Stanisława Maczka. Przez jej szlak bojowy od Lądowania w Normandii, przez Francję (Falaise), Belgię i Holandię, aż po Wilemshaven w Niemczech. przeprowadzi nas grupa motocyklowa Patria, wraz z Ericem van Tilbeurghem, oraz naocznym świadkiem tamtych wydarzen ppk. Władysławem Kohutnickim. O Generale i jego żołnierzach, mimo upływu 70 lat mówi się w Holandii i Belgii wyzwoliciele miast.
Reż. Ewa Maltańska –van Tibeurgh,
Polska 2014

-
-

Oblicza naszej i waszej wolności

Oblicza naszej i waszej wolności

Reportaż opowiada o losach ludzi uwiecznionych na fotografiach zdeponowanych w Wilnie w w Litewskim Archiwum Historycznym. Trzy albumy pochodzące z połowy XIX wieku zawierają w sumie 800, tak niezwykłych, że trafiły na Listę Światowego dziedzictwa Kultury UNESCO. Powstały na zlecenie słynnego generała Murawiowa „Wieszaciela”, w czasach kiedy koszt jednego zdjęcia równał się wartości konia. Generał w taki sposób postanowił uwiecznić katów i… ofiary represji, które prowadził po Powstaniu Styczniowym na Litwie.
Reż. Edyta Maksymowicz,
Polska 2014

-
-

Kasanci z Jaty

Kasanci z Jaty

-
-

Historia brudu

Historia brudu

-
-

„Królowa panoram”

„Królowa panoram”

Filmowa opowieść o historii Panoramy Racławickiej, od pomysłu jej powstania po czasy współczesne. Narratorem opowieści jest wrocławski historyk sztuki dr hab. Piotr Oszczanowski. Przedstawia kulisy powstania Panoramy i konfliktu jej twórców, dramatyczne wojenne losy płótna oraz drogi jakie doprowadziły dzieło od Lwowa do Wrocławia. Tłem opowieści są wydarzenia polityczne i społeczne drugiej połowy II wieku.

-
-

„Miasto zatopionych bogów”

„Miasto zatopionych bogów”

Dzieje wczesnośredniowiecznego Wolina mające swoje odzwierciedlenie w zapisach kronikarzy, staroskandynawskich sagach, a także w legendach są niezwykle barwne. Obraz miasta, jaki wyłania się z tej filmowej opowieści, powstał na podstawie wyników wieloletnich badań prowadzonych przez naukowców. Przy dzisiejszym stanie wiedzy wydaje się jedną z najbardziej prawdopodobnych wizji grodu. Czy naukowcy są zgodni w swoich hipotezach? Widzowie poznają różne stanowiska, a które z nich są trafne, pokażą w przyszłości towarzyszące archeologii co raz to nowe metody badawcze. Wolin cieszy się wyjątkową sławą w świecie odtwórców historycznych dzięki corocznemu Festiwalowi Słowian i Wikingów. W filmie występuje ich kilkuset, w tym wielu obcokrajowców, w rolach dawnych rzemieślników, kupców i wojowników. Scenografią większości scen był unikalny woliński skansen archeologiczny. Dopełnieniem są wirtualne rekonstrukcje całego kompleksu osadniczego nad Dziwną. Film Miasto zatopionych bogów jest efektem współpracy filmowców, naukowców, odtwórców historycznych i wielu ludzi dobrej woli, których połączyła pasja poznawania tajemnic początków Polski. Z nadzieją, że pasja ta będzie się udzielać także widzom.

-
-

Legenda 27 Wołyńskiej Dywizji AK

Legenda 27 Wołyńskiej Dywizji AK

Filmowy zapis niezwykłych wspomnień żołnierzy „27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej”, w którym wielkie militarne i historyczne wydarzenia nabierają ludzkiego wymiaru, jednostkowych wspomnień, strachu, radości, cierpienia, zwycięstwa i klęski. To niepowtarzalne świadectwo historii Polski, walki z okupantami, zbrojnej konspiracji lecz także Polski XX-lecia międzywojennego oraz powojennych losów Polaków.
Reż. Maria Wiśnicka, Andrzej Wyrozębski.
Polska 2013

-
-

Bolimów 1915

Bolimów 1915

Bitwę pod Bolimowem określa się często jako Ypres frontu wschodniego, bowiem również tam zastosowano broń chemiczną. Po kilkumiesięcznych wyniszczających potyczkach strona niemiecka była tak zdesperowana, że sięgnęła po pociski z gazem łzawiącym. Do pierwszego ataku gazowego na froncie wschodnim doszło 31 maja, 1915 roku, właśnie nad Rawką, w skali znacznie większej niż pod Ypres. Szacuje się, że w trakcie działań wojennych 1914 - 1915, ziemia nad Rawką przyjęła kilkadziesiąt tysięcy zabitych. Wśród nich jest kilka tysięcy Polaków lub żołnierzy pochodzenia polskiego, walczących po obu stronach frontu, o czym informują zachowane relacje uczestników tamtych wydarzeń, a także kamienie nagrobne z polsko brzmiącymi nazwiskami, na cmentarzach z I wojny światowej, rozsianych wokół Bolimowa.
Reż. Tomasz Świątkowski,
Polska 2014

-
-

Skrzynia z Katynia

Skrzynia z Katynia

-
-