10 lat TVP Historia

Wydarzenia TVP Historia

TVP Historia to niż tylko antena. TVP Historia jest także producentem filmowym, patronem medialnym oraz partnerem ważnych gali, np. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.

Bitwa Pod Grunwaldem

 TVP Historia tradycyjnie jest patronem medialnym rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem, największego przedsięwzięcia rekonstrukcyjnego w Europie. Co roku na polach pod Grunwaldem spotyka się ponad 3000 miłośników średniowiecza z całego świata - Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy a nawet Stanów Zjednoczonych. Na pole wychodzi ponad 1400 rycerzy by przypomnieć przebieg batalii z 1410 roku. Rekonstruktorzy starają się jak najwierniej odtworzyć przebieg bitwy ale także stroje i obyczaje z czasów średniowiecza. Z pasją zgłębiają tajemnice historii i przybliżają ją innym. TVP Historia jest jedyną stacją telewizyjną w Polsce, w której można oglądać transmisje z tego wydarzenia. W 2012 roku łącząc nowoczesność z historią stworzyliśmy dla naszych widzów elektroniczne pocztówki spod Grunwaldu.

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z Historią”

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” jest wspólną inicjatywą TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Miasta Zamość. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki „Perła Renesansu”. Festiwalowi towarzyszą plenerowe projekcje filmów na Rynku Wielkim w Zamościu, spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu oraz rekonstrukcje historyczne. W 2017 roku odbędzie się VI edycja Festiwalu, który stał się wydarzeniem dla twórców i widzów kina historycznego.

Żeby Polska była Polską

Jako pierwsza telewizja w Polsce pokazaliśmy program „Let's Poland be Poland” legendarny program historyczny zrealizowany w USA w kilka dni po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Program został zrealizowany przez USIA (United States International Communications Agency) we współpracy z Departamentem Obrony USA 30 stycznia 1982 roku. Ten dzień administracja prezydenta Ronalda Reagana ustanowiła „Dniem Solidarności z Polską”. Program „Żeby Polska była Polską” był unikatowym przedsięwzięciem i krokiem milowym w historii telewizji. To niezwykłe polityczne show w hollywoodzkim stylu. Przy realizacji tego programu po raz pierwszy w pełni wykorzystano technologiczne możliwości telewizji satelitarnej. Dzięki temu widzowie mogli uczestniczyć w wydarzeniach toczących się na różnych kontynentach – od Australii po Rzym, od Waszyngtonu po Islandię. „To prawdopodobnie największe show w historii telewizji” – mówił Charles Wick , ówczesny dyrektor USIA. Audycję obejrzało 185 milionów widzów w 50 krajach świata. Wersję audio Głos Ameryki przygotował w 39 wersjach językowych. Audycję emitowały także Radio Wolna Europa, Radio Liberty oraz Radio France. Polscy widzowie dopiero po 30 latach po raz pierwszy właśnie na antenie TVP Historia mogli zobaczyć to unikatowe widowisko, będące zapisem idei i emocji tamtych czasów, „Solidarności” w Polsce i solidarności świata.