10 lat TVP Historia

Prezenty dla naszych widzów

3 maja TVP Historia obchodzi 10. urodziny. Wyjątkowa rozmowa z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, okolicznościowe audycje i filmy, a także jubileuszowa oprawa Anteny to tylko niektóre z niespodzianek przygotowanych dla widzów z tej okazji.

W kolejną dekadę TVP Historia wkroczy w „nowych szatach” – specjalna oprawa graficzna programów łącząca tradycję ze współczesnością, znakomicie ilustruje charakter stacji przybliżającej widzom historię w nowoczesnej telewizyjnej formie. Taki też charakter będą miały urodzinowe mini filmiki przypominające o wyjątkowych zjawiskach, procesach i wydarzeniach z historii Polski - „Polska ojczyzną tolerancji”, „Kobiety niepodległości” „Fenomen polskiego Państwa podziemnego”, „Najsłynniejsi polscy wynalazcy”.

Obchody 10. urodzin rozpoczną się już 30 kwietnia o godz. 20.00 rozmową z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, którą poprowadzi dyrektor TVP Historia Piotr Legutko. To symboliczna klamra spinająca przeszłość z przyszłością w historii Anteny. Powstanie stacji zapowiedział bowiem Prezydent Lech Kaczyński 11 listopada 2006 r. podczas spotkania na Zamku Królewskim. Pierwszą wyemitowaną audycją była debata o Konstytucji 3 Maja. Widzowie TVP Historia będą mogli ją ponownie zobaczyć 3 maja o godz. 16:50.

Przekazywanie przesłania płynącego z przeszłości i budowanie na nim postaw współczesnego patriotyzmu, dewiza poznać i zrozumieć stały się misją TVP Historia. Czy udało się ją wypełnić? Jak zmieniła się świadomość historyczna Polaków i ich postrzeganie losów Polski w ciągu ostatniej dekady? Czy wymazywanie białych plam z przeszłości, przypominanie przemilczanych faktów, otwarcie się na historię Europy i świata pozwoliło rozbudzić powszechne zainteresowanie tematyką historyczną i uczynić ją solidnym fundamentem budowania tożsamości narodowej i współczesnego patriotyzmu? Na te pytania w programie „Nowe Ateny” (3 maja, godz. 20.30) odpowiedzą twórcy TVP Historia - pierwszy dyrektor stacji Artur Dmochowski oraz Bronisław Wildstein, który jako prezes TVP dziesięć lat temu podjął decyzję o utworzeniu kanału.